Soru Cevap

Sorularınızı aşağıdan iletebilirsiniz.

44 yorum

  • Aleyküm Selam
   Kur’an da Allahu Teala’nın isimlerinin hiç olmazsa bir kısmını çalışmak amacı ile seçme metinler 6. derste kısmen bir örnek çalışma yapıldı. Arzu eden öğrencimiz Allah’ın Esmasını Kurandan geçtiği ayeti de derleyerek bir çalışma yapılabilir.

 1. Bu güzel ve hayırlı hizmeti veren hocamızı yakından tanıma istiyorum. Acaba kendilerini anlatırlarmı tanıtırlar mı? Bu vesileyle Ramazan-ı Şerifiniz mubarek olsun. Allah hayır ve hasenatlarınızı hizmetlerinizi kabul buyursun. Selam ve dualarımla.

  • Elbette Kuran Kerim okumak büyük sevabtır. Anlamak ve yaşamak ise Bu kitabın asıl hedefidir.
   Bizlerde bu çalışmalar ile kitabımız Kuranı Kerimi okumak anlamak ve yaşamak gayreti ile Allahın emir ve yasaklarını öğrenmenin çabasını vermekteyiz.

  • Değerli arkadaşlar
   sitemizdeki bütün bilgi ve belgeler ticari amaçlı olmamak kaydı ile kaynak göstererek alıntı yapmak kitapları kendi kullanımınız
   için indirmek bastırmak zaten istediğimiz bir husustur. Kitaplarımızı indirebilir bastırabilir derslerimiz için kullanabilirsiniz.
   Bahsettiğim gibi ticari amaçla kullanmak bastırıp satmak uygun değildir.

  • Değerli öğrencilerimiz
   Derslerimiz Ankara Hacıbayramda Araştırma ve Kültür Vakfında ekim 2017 bu hafta başlamaktadır tekrar.
   çarşamba saat 10 da bayan grubu, Cumartesi saat 10 da karma sınıf ve haftada 2 günlük bir sınıf daha
   açarak çarşamba akşam ve pazar öğle sonrası olarak belirlemeye çalıştığımız sınıflarla bu sen öğrencilerimiz
   ile buluşuyoruz. Ankara dan katıla bilirsiniz. irtibat için site açılışında telefonlar ve adres mevcuttur.

 2. Selamun Aleykum ben derslere yeni başladım. Kuran’da geçen kelimelerle normal arapça konuşma tarzı veya yazı yazma biçimi aynı mı acaba farklılık gösteriyor mu? Merak ettim. Allah sizlerden razı olsun İnşAllah.

  • Aleykum selam
   Kuran kelime haznesi ve üslup bakımından zamanının en yüksek ve seçkin metnidir. Bu gün de öyledir. O zamanlarda da halk arasında konuşulan dil Kuran’daki kadar seçkin değildi. Zamanla insanları konuştuğu dil, kullandığı kelimeler farklılaştı. Bu gün için Arapların yüksek tahsil görmüş olanları Kuran’i daha iyi anlayabiliyor. Diğerlerine biraz fazla yüksek geliyor. Kısaca, bizim maksadımız Kuran’i öğretmek. olduğu için bugün Arapların kullandığı kelimeleri ve üslupları dikkate almıyoruz.
   Allah’a Emanet

  • Aleykum Selam
   Değerli Kuran Talebeleri
   Kök kelime ders videolarının epey bir bölümü eski kayıt o yüzden yayına hazırlamakta tereddüt ediyoruz. yakında bilgisayar ekran görüntüsü kayıtlarını alabilirsek onları yayınlayalım istiyorum. eğer youtube daki eski videolar da işimize yarar diye düşünürseniz videoları hazırlamaya başlarız. Allaha emanet

  • Aleykum Selam kök kelime ders videoları dikkat etti iseniz eski formatta. ekran kaydı alınmamış ve projeksiyon perdesinden alınan kayıtlar. bunlardan da faydalanabiliriz denirse bunları da hazırlarım. ama yeniden bu dersleri yaparsak diye bekliyorum. kitabın 2/3 ü eski video olarak 1/3 ise yeni video olarak var. isterseniz bir de son derslerden bir video yerleştireyim youtube siz taktir edin

 3. Hayırlı günler,
  Hizmetleriniz için size ne kadar teşekkür etsem azdır. Allah sizden razı olsun. Size danışmak istediğim bir husus var, yardımcı olursanız sevinirim. Ben Kuran anlayarak akıcı bir şekilde Arapça aslından okumak istiyorum. Bazı hocalar, Kuran’ın zirve bir eser olduğunu, ancak Arapça’da belli bir seviyeye geldikten sonra Kuran’ı hakkıyla okumanın mümkün olabileceğini söylüyorlar. Bunun için de, seviye seviye gidilmesi, ve “Arabiye beyne yedeyk” (İnşallah doğru yazmışımdır) kitapları çalışmak gerektiğini söylüyorlar. Onlara göre, ancak Arapça’da belli bir seviyeye geldikten sonra, insan Kuran’ı kerimin anlamına vakıf olmaya başlayabilir. Vakit olsa, insan tabii ki Arapça’yı bihakkın bilebilmek ister. Ancak vakit sınırlı, ve Kuran ve ikinci derece (vaktim artarsa) harekeli yazılmış hadisler dışında bir şey okuyacak durumda değilim. Kaldı ki, Arabiye beyne yedeyk gibi kitapları çalışırken, Kuran’dan vakit çaldığımı düşünerek üzülüyorum. Bu konudaki görüşleriniz nedir ve benim durumunda olan birine ne tavsiye edersiniz?
  Tekrardan teşekkür ederim, Allah’a emanet olun.

  • değerli arkadaşlar
   ulaşmış olduğunuz bu site http://www.kurananahtari.com adresindeki dersler size Kur’an-ı Kerimi okuduğunuzda ve dinlediğinizde, namaz ve diğer ibadetlerinizde Kur’an ile beraber olduğunuzda anlayabileceğiniz kadar bir arapça dilbilgisi ve kelime hazinesi kazandıracaktır. toplamda 56 ders kuran anahtarı ve 56 ders seçme metin dersi yaptığınızda ki usulü internet sayfamızın ilk ana sayfasında “bu siteden en verimli nasıl faydalanılır” doğrultusunda çalıştığınızda başarabilirsiniz. toplam da 100 – 110 gramer bilgisi ve Kur’an da geçen kelimelerin en az % 80 kelimelerinin anlamlarını bu metod ile öğrenebilirsiniz. işin en önemli boyutu bütün örnekleri Kuran dan alınan bir metod ile hem dil öğrenecek hemde Kitabımız Kur’an’ı Kerimi okuyacaksınız.
   Allah yardımcınız olsun. Allah zihin açıklığı versin

 4. İstanbul’da kursunuz var mı?
  Kitaplar basılmış halde var mı? Yoksa biz mi fotokopiyle bastıracağız.
  Siz de varsa bana gönderebilir misiniz neyse ücretini verelim.
  Allah’a emanet olun

  • Halen sadece Ankara da kursumuz var. Ancak internet sayfamızdaki bilgi video ve dökümanlar ders yapmanıza yeterli. Kitaplarımız henüz basılı değil ders notu şeklinde bastırarak kitaplardan faydalanırsınız. internet üzerinden ders yapıp sorularınızı bize yazabilirsiniz.
   Allah zihin açıklığı versin

  • evet yeni dersler online olarak pazartesi ve çarşamba günleri internet sayfamızdan yapılmaktadır. bu dersler ders sonrası youtube üzerinden kurananahtarı ve online kuran arapça kanallarından takip edebilirsiniz.

  • merhaba inşirah suresi 7. ayet Allahu Teala ne murad etti ve hangi bilinen kelimeler ile bize bildirdi ise o boyutu ile anlamaya gayret edelim. siz o şekilde bir başkası başka şekilde anladım ve anlam verdim demese daha uygun. kelimelerin anlamlarını korumaya çalışalım. anladığınızı ifade etmek size ait olandır. dikkatli olalım.

 5. Derslerinize yeni başlayacağım inşaAllah. Öncelikle, ücretsiz bir şekilde bize bu hizmeti verdiğiniz için Allah sizlerden razı olsun ecrini kat kat alırsınız inşaAllah. Bir sorum olacaktı, dersler kısmında yer alan videolar ile online videolar arasında ne fark var acaba? İkisinden de mi takip etmek gerekir yoksa aynı konular online olarak tekrar mı anlatılıyor?

  • Allah Zihin açıklığı versin inşallah. Derslerimizin orjinal videolarımız sitemizde yüklü olan girişte taş figürleri bulunan videolardır. Online derslerimizde bu ders videoları ile aynıdır. bir farkla o gün yapılan kuran anahtarı dersimiz ile seçme metin derslerimiz aynı video içerisinde. dersler arasında 5 dakika ara verildiği gösteren ekran gelmekte devamında seçme metinden derslerimiz devam etmektedir.Allaha emanet

  • Sorunuz için teşekkür ederiz. Gerek bu ayette gerekse anne baba ile ilgili diğer ayetlerde Allah c.c. kendisine kulluk veya şirk koşmayın ifadelerinden sonra anne babaya iyiliği emreder. Demek ki Allah kendine kulluğa önem verdiği kadar anne babaya da iyiliği önemsemektedir. bu ilk iki cümleyi birlikte ele alıp düşünelim.Allaha emanet

 6. Hocam, Edirne’de yaşıyorum. Emekliyim ve bir kuran kursuna devam ediyorum. Kur’an Arapçası öğrenme gayreti içindeyim. Kitaplarınızı ücreti mukabili gönderebilirmisiniz.

  • Değerli kardeşim Allah zihin açıklığı versin. kitaplarımzı internet sayfamızın ana sayfasında “Bu Siteden En Verimli Nasıl Faydalanılır?” bölümünde izah ettiğimiz gibi bizde kırtasiye veya kopya merkezlerinde çoğaltıp spiral taktırıp ders notu şeklinde kullanıyoruz. size kitapları indirip bastırmanızı tavsiye ederiz. Allaha emanet

 7. Hocam öncelik ile böyle bir çalışmadan dolayı Allah razı olsun sizlerden.
  Ben sizin dersleri yeni farketmiş biri olarak soruyorum.
  Bu dersleri kanalınizdan kayıtlı derslerden takip etmeyi planlıyorum. Kitapları temin ettim yöntem olarak bir usul gelistirmek açısından kuran anahtarı ders sirasindan calısma kitabını da paralel olarak mı takip etmek gerekiyor. Secme metin dersleriniz ile kök kelime dersleri de beraberinde mi yoksa bu dersler bittikten sonra mı islenmesi gerekiyor.

  • Öncelikle çok gecikmeli cevabımdan dolayı özür dilerim. derslere yeni başlayanlar öncelikle dersler menüsündeki dersleri tamamladıktan sonra ki sıralaması Kuran Anahtarı kitabı ve sıralı çalışma kitabı ve seçme metinlerden devam etmektir. KÖK KELİME derslerimiz ikinci kur olarak takip edilmesi gereken bir çalışma olduğunu ileri düzey bir çalışma olduğunu söyleyebilirim.Saygılarımla

 8. allah razı olsun. ben hem kuranı okuyunca anlamak, hem güncel arap metinlerini okuyunca anlamak hem de mültecilerle konuşabilmek istiyorum. bu dersler tüm bunlar için yeterli mi?

  • Öncelikle çalışmamız sadece Okuduğumuz ve dinlediğimiz Kur’an-ı Kerim’i anlamak için hazırlanmıştır. ileri düzeyde arapça öğrenmek güncel konuşmaları yapmak bunlar daha ileri çalışmamalardır. Ancak bu dersleri çalışmanız sizin seviyenizi başlangıçta çok faydası olur.

 9. hocam dersleriniz çok güzel ben 2012 yılında da takıp etmiştim lakın bitiremedim tekrar basladım. yalnız videoları takip ederken sıkıntı oluyor.Kur’an anahtarını bitirince, kuran anahtarı calışma kitabı deniliyor ama namaz anahtarı dersi çıkıyor. seçme metinler ve kuran çalışma kitabını nasıl kullanalım. videoları tekrar tekrar dinliyorum gibi oluyor. yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

  • Arkadaşlar her ders saati 2 dersden oluşuyor. aynı sitemizdeki ders sıralamsı gibi. Birinci saatte size özel olarak dilbilgisi kurallarını aktardığımız Kuran Anahtarı kitabımızdan verilen ana ders. İkinci saatte ise ilk 15 ders Kuran Anahtarı Çalışma kitabından. bu kitapda kendi içerisinde namaz anahtarı ve diğer kelime alıştırmalrı bölümlerinden oluşuyor. devamında kalan 40 derste de seçme metinler kitapı ikinci ders olarak işleniyor. burada öğrencilerimize sıkıcı gibi gelen tekrar tekrar aynı şeyleri izliyor gibi gelen husus aslında size bilinçli olmadan gramer kurallarının aktarımı çalışmasıdır. siz farkına varmadan tekrarlarla hızla gramerleri öğreniyorsunuz ama bunu bir müddet sonra fark edebiliyorsunuz. tavsiyem sırası ile bütün videoları acele etmeden tek tek takip edip kelime ve dilbilgisi dağarcığınızı geliştirmeniz.

 10. Selamün aleyküm hocaam. Öncelikle böyle bir çalışma yaptığınız için rabbim hizmetinizi kabul etsin. Ben videolarınızı indirdim. fotokopi olarak da çıkardım. Çalışmaaya gayret ediyorum ama sade çalışmak bende çok etkili olmuyo yani çok çabuk bırakıyorum dersi. Bununla alakalı test varmı acaba bilgimi ölçüp tartmak için kalıcı olması açısından

 11. essealamu aleykum,

  öncelikle hepinizden Allah razı olsun çok istifade ediyorum notlarınızdan.
  yaşadığım bir problemle ilgili yardımınızı almak istedim.
  kuran metni pdf dosyanız üzerinde çalışıp daha ayrıntılı notlar almak istediğim için satır aralığını artırmaya ihtiyacım var fakat bunu pdf dosyası üzerinden yapmam mümkün olmuyor. acaba elinizde kuran metninin word formatı var mıdır, onun üzerinden düzenleme yapıp çıktısını alabilir miyim diye sormak istedim.

  selametle

 12. s.a hocam
  ben mübarek kitabın mealini defalarca okudum çok lezzet aldım sonra bu mucizevi kitabı daha yakından tanımak için onu tam anlamak için kuran arapçasını öğrenmeye karar verdim. öğrenmek için bir çok öğretmen araştırdım sizin uygulamanız bana güzel göründü, hakkınızda pek bilgim yok, robert kolejinden mezun olmanız kafamı karıştırdı. öz geçmişinizi internetten bulamadım. bir yerde mübarek kuranı anlayabilmek için çok daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır demişsiniz, benim hiç temelim yok ama kuranı tam anlamak istiyorum sizin derslerinizle başlasam olur mu?

  • Aleykum Selam
   Ben dersleri veren kişi Ahmet Sedat Üstün bey değilim. Ama bu sayfanın yöneticisiyim.
   Hocam ile 2010 yılında bu kuran anahtarı derslerinde tanıştım.öğrencisi oldum. ve o yıla kadar sadece Kuran-ı Kerimi yüzünden okuyan hiç arapça bilmeyen biri idim. hamdolsun 56 ders donrası hatta derslerin yarısını geçince bile yavaş yavaş anlamaya ve namazlarımın lezzeti bile değişmeye başladı. sonrasında hocama destek olayım birlikte bu dersleri daha fazla kişiye ulaştıralım diye el birliği ile bugünlere geldik. İnşallah o çok daha bilgiye sahip olmak dan kastımız burada öğrenilen bilgilerin amacı dışında kullanılmasını engellemektir. yoksa sitemizin ilk sayfasında yazdıklarımız gibi asgari seviyede Kur’an-ı Kerimi anlamak için bence doğru adrestesiniz. ihtiyaç duyduğunuz gramer bilgilerini bu adresten öğrenir inşallah okuduğunuz ve dinlediğiniz kitabımızı anlarsınız. Tecrübe ile sabittir ki geçen sürede çok öğrencimiz oldu ve başarılarla dolu kurslar yaptık. Ancak Kovid nedeni ile yüz yüze derslerimize ara verdik. Sitemizdeki derslerden veya Youtube sayfamızdaki online yayınladığımız derslerin kayıtlarından faydalanabilirsiniz.
   Hayırlı günler.


Sorular ve Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.