Soru Cevap

Sorularınızı aşağıdan iletebilirsiniz.

21 yorum

  • Elbette Kuran Kerim okumak büyük sevabtır. Anlamak ve yaşamak ise Bu kitabın asıl hedefidir.
   Bizlerde bu çalışmalar ile kitabımız Kuranı Kerimi okumak anlamak ve yaşamak gayreti ile Allahın emir ve yasaklarını öğrenmenin çabasını vermekteyiz.

  • Değerli arkadaşlar
   sitemizdeki bütün bilgi ve belgeler ticari amaçlı olmamak kaydı ile kaynak göstererek alıntı yapmak kitapları kendi kullanımınız
   için indirmek bastırmak zaten istediğimiz bir husustur. Kitaplarımızı indirebilir bastırabilir derslerimiz için kullanabilirsiniz.
   Bahsettiğim gibi ticari amaçla kullanmak bastırıp satmak uygun değildir.

  • Değerli öğrencilerimiz
   Derslerimiz Ankara Hacıbayramda Araştırma ve Kültür Vakfında ekim 2017 bu hafta başlamaktadır tekrar.
   çarşamba saat 10 da bayan grubu, Cumartesi saat 10 da karma sınıf ve haftada 2 günlük bir sınıf daha
   açarak çarşamba akşam ve pazar öğle sonrası olarak belirlemeye çalıştığımız sınıflarla bu sen öğrencilerimiz
   ile buluşuyoruz. Ankara dan katıla bilirsiniz. irtibat için site açılışında telefonlar ve adres mevcuttur.

 1. Selamun Aleykum ben derslere yeni başladım. Kuran’da geçen kelimelerle normal arapça konuşma tarzı veya yazı yazma biçimi aynı mı acaba farklılık gösteriyor mu? Merak ettim. Allah sizlerden razı olsun İnşAllah.

  • Aleykum selam
   Kuran kelime haznesi ve üslup bakımından zamanının en yüksek ve seçkin metnidir. Bu gün de öyledir. O zamanlarda da halk arasında konuşulan dil Kuran’daki kadar seçkin değildi. Zamanla insanları konuştuğu dil, kullandığı kelimeler farklılaştı. Bu gün için Arapların yüksek tahsil görmüş olanları Kuran’i daha iyi anlayabiliyor. Diğerlerine biraz fazla yüksek geliyor. Kısaca, bizim maksadımız Kuran’i öğretmek. olduğu için bugün Arapların kullandığı kelimeleri ve üslupları dikkate almıyoruz.
   Allah’a Emanet

  • Aleykum Selam
   Değerli Kuran Talebeleri
   Kök kelime ders videolarının epey bir bölümü eski kayıt o yüzden yayına hazırlamakta tereddüt ediyoruz. yakında bilgisayar ekran görüntüsü kayıtlarını alabilirsek onları yayınlayalım istiyorum. eğer youtube daki eski videolar da işimize yarar diye düşünürseniz videoları hazırlamaya başlarız. Allaha emanet

  • Aleykum Selam kök kelime ders videoları dikkat etti iseniz eski formatta. ekran kaydı alınmamış ve projeksiyon perdesinden alınan kayıtlar. bunlardan da faydalanabiliriz denirse bunları da hazırlarım. ama yeniden bu dersleri yaparsak diye bekliyorum. kitabın 2/3 ü eski video olarak 1/3 ise yeni video olarak var. isterseniz bir de son derslerden bir video yerleştireyim youtube siz taktir edin

 2. Hayırlı günler,
  Hizmetleriniz için size ne kadar teşekkür etsem azdır. Allah sizden razı olsun. Size danışmak istediğim bir husus var, yardımcı olursanız sevinirim. Ben Kuran anlayarak akıcı bir şekilde Arapça aslından okumak istiyorum. Bazı hocalar, Kuran’ın zirve bir eser olduğunu, ancak Arapça’da belli bir seviyeye geldikten sonra Kuran’ı hakkıyla okumanın mümkün olabileceğini söylüyorlar. Bunun için de, seviye seviye gidilmesi, ve “Arabiye beyne yedeyk” (İnşallah doğru yazmışımdır) kitapları çalışmak gerektiğini söylüyorlar. Onlara göre, ancak Arapça’da belli bir seviyeye geldikten sonra, insan Kuran’ı kerimin anlamına vakıf olmaya başlayabilir. Vakit olsa, insan tabii ki Arapça’yı bihakkın bilebilmek ister. Ancak vakit sınırlı, ve Kuran ve ikinci derece (vaktim artarsa) harekeli yazılmış hadisler dışında bir şey okuyacak durumda değilim. Kaldı ki, Arabiye beyne yedeyk gibi kitapları çalışırken, Kuran’dan vakit çaldığımı düşünerek üzülüyorum. Bu konudaki görüşleriniz nedir ve benim durumunda olan birine ne tavsiye edersiniz?
  Tekrardan teşekkür ederim, Allah’a emanet olun.

  • değerli arkadaşlar
   ulaşmış olduğunuz bu site http://www.kurananahtari.com adresindeki dersler size Kur’an-ı Kerimi okuduğunuzda ve dinlediğinizde, namaz ve diğer ibadetlerinizde Kur’an ile beraber olduğunuzda anlayabileceğiniz kadar bir arapça dilbilgisi ve kelime hazinesi kazandıracaktır. toplamda 56 ders kuran anahtarı ve 56 ders seçme metin dersi yaptığınızda ki usulü internet sayfamızın ilk ana sayfasında “bu siteden en verimli nasıl faydalanılır” doğrultusunda çalıştığınızda başarabilirsiniz. toplam da 100 – 110 gramer bilgisi ve Kur’an da geçen kelimelerin en az % 80 kelimelerinin anlamlarını bu metod ile öğrenebilirsiniz. işin en önemli boyutu bütün örnekleri Kuran dan alınan bir metod ile hem dil öğrenecek hemde Kitabımız Kur’an’ı Kerimi okuyacaksınız.
   Allah yardımcınız olsun. Allah zihin açıklığı versin

 3. İstanbul’da kursunuz var mı?
  Kitaplar basılmış halde var mı? Yoksa biz mi fotokopiyle bastıracağız.
  Siz de varsa bana gönderebilir misiniz neyse ücretini verelim.
  Allah’a emanet olun

  • Halen sadece Ankara da kursumuz var. Ancak internet sayfamızdaki bilgi video ve dökümanlar ders yapmanıza yeterli. Kitaplarımız henüz basılı değil ders notu şeklinde bastırarak kitaplardan faydalanırsınız. internet üzerinden ders yapıp sorularınızı bize yazabilirsiniz.
   Allah zihin açıklığı versin

  • evet yeni dersler online olarak pazartesi ve çarşamba günleri internet sayfamızdan yapılmaktadır. bu dersler ders sonrası youtube üzerinden kurananahtarı ve online kuran arapça kanallarından takip edebilirsiniz.

  • merhaba inşirah suresi 7. ayet Allahu Teala ne murad etti ve hangi bilinen kelimeler ile bize bildirdi ise o boyutu ile anlamaya gayret edelim. siz o şekilde bir başkası başka şekilde anladım ve anlam verdim demese daha uygun. kelimelerin anlamlarını korumaya çalışalım. anladığınızı ifade etmek size ait olandır. dikkatli olalım.


Sorular ve Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.